Особливості використання БПЛА в садово-парковому господарстві

Члени Гільдії
Ландшафтних Архітекторів України
Рашковський Г.О. та Рашковська Ю.В.

Приватне підприємство
ФОП Рашковська.

+380977556652, +380969146585

Садово-паркові об'єкти

СП поділяється на три основні групи.

Загального користування, обмеженого та спеціального.

До «Загального» відносяться : лісопарки, парки, сквери, бульвари, сади, насадження вулиць.

До «Обмеженого» відносяться : насадження території лікарень, садочків, шкіл , вищих навчальних закладів, установ та підприємств обмежених огорожею та зелені насадження  приватних об’єктів.

До « Спеціального» відносяться насадження , які виконують захисну та санітарну функцію.

А саме: насадження вздовж автодоріг та залізничних колій, захисні насадження різних типів виробничих підприємств, хімічної, металургійної чи іншої промисловості, водних об’єктів, захисні насадження сільськогосподарських угідь  і так далі.

Основні задачі використання БПЛА на СП об’єктах

В реаліях сучасного садово-паркового господарства частіше постає питання застосування комплексу препаратів в догляді за зеленими насадженнями при боротьбі чи профілактики захворювань рослин, захисту та боротьбі проти шкідників та підживлення добривами по листовій масі.

Окрім складу препаратів виникає питання обробки даними препаратами різних типів насаджень. Є досить велика кількість ручних та механізованих засобів для внесення препаратів, але враховуючи розміри рослин та площі територій не завжди можна досягнути ефективне внесення наявними засобами потрібних препаратів.

Особливо це стосується високих дерев , чи насаджень, великих площ газонів, також площ розсадників та  садових центрів. Крім обмежених можливостей ручних засобів, також гостро стоїть час внесення та рівномірність, або вибірковість обробки визначених елементів. Саме для цих задач оптимально та практично є використання БПЛА. Також об’єми використання препаратів або їх сумішей при обробітку дронами набагато нижче ніж при використанні ручних чи механізованих засобів , крім того зменшується механічне навантаження на ґрунтовий покрив пристовбурних кругів дерев чи газоні.

Особливості обробки деревно-кущових видів БПЛА

В першу чергу при використанні БПЛА для обробки дерев  та кущів , як хвойних так і листяних видів від хвороб та шкідників чи підживлення необхідно вірно підібрати сам препарат та суміш його враховуючи висоту та тип форсунок які застосовуються на БПЛА. А також потрібно знати, що частина препаратів для обробки хвойних видів не застосовуються для листяних видів. Так само і про добрива, відрізняються для хвойних та листяних. При формуванні суміші необхідно враховувати ризики утворення осаду чи дрібних елементів що можуть забити сопла.

Також необхідно враховувати час внесення, температуру навколишнього середовища та температурний режим самого препарату, силу вітру та напрямок , межуючи об’єкти та особливості впливу препарату на людей та тварини. Чим вища висота дерева тим більший ризик перенесення залишку препарату на інші території. Високі дерева необхідно обробляти з чотирьох сторін крони для ефективного проникнення препарату в глибину крони, це стосується в солітерних посадках рослин. При суцільних насадженнях проводиться обобіток по схемі , тобто у двох напрямках ( вздовж та в поперек) враховуючі погодні особливості. Має велике значення відсоток ураження рослин хворобами чи шкідниками, що буде впливати на інтенсивність внесення норми препаратів або  кількості обробок.

Найчастіше в садово-парковому господарстві  стикаються з такими хворобами листяних та хвойних дерев та кущів.

Хвороби листяних дерев і чагарників профілактика і лікування

Всі ми радіємо, коли сад цвіте і пахне, а від великої кількості плодів розбігаються очі. Але щоб отримати очікуваний результат, необхідний правильний догляд і лікування дерев і ягідних кущів. У даній статті ви навчитеся визначати характер хвороб, ознайомимося з ефективними способами лікування і профілактики рослин у вашому саду.

Чому хворіють дерева і чагарники?

Деякі городники не звертають уваги на структурні пошкодження і хвороби рослин в саду, тому що не знають, чим вони можуть бути небезпечні. Розглянемо найпоширеніші причини, чому хворіють дерева і кущі в саду:

 • Зовнішні пошкодження

До такого типу пошкоджень відносять: розрив листа, порізи стовбура, злам гілок. Відбуваються вони з вини самої людини, тварин або від впливу несприятливих погодних умов, наприклад:

 • Після сильних вітрів листя пошкоджуються від контакту з гілками.
 • Пошкодження кори дерев гризунами.
 • Згубний вплив шкідливих комах на структуру листя, плодів і квіток.
 • Гілки ламаються після сильного снігопаду і накопичення льоду.
 • На плодах залишаються вм’ятини і порізи після граду.
 • Неправильний ручної догляд за деревами, в результаті чого пошкоджуються гілки і стовбур.
 • Неправильно збираючи урожай, можна пошкодити кору або зламати гілки.

Всі ці фактори необхідно враховувати, оскільки порушення цілісності плодів, кори, квітів і гілок провокує розвиток інфекцій і проникненню шкідників.

 1. Вплив температур 
 • Морози пошкоджують гілки, а коли в грудні снігу ще немає, але різко падає температура — страждають і самі корені. Найнебезпечніше для дерева — обмороження стовбура і основних гілок, після чого обмін речовин між країнами і листям порушиться назавжди.
 • Перепади температур, мороз і сонце негативно впливають на освіту нирок і пошкоджують деревину. Це пов’язано з тим, що вдень кора нагрівається на сонці, а в нічний час температура різко падає, порушуючи рух соків. Від цього кора тріскається, пошкоджуються бруньки. Після тако стресів, плоди втрачають товарний вигляд, форму і смакові якості.
 • Влітку в окремих областях температура кори може досягати до 55 градусів, від чого і дерево і отримує опіки.
 

Застосування БПЛА в догляді за газоном

З основних заходів по догляду за газоном є внесення  та обробка його комплексом добрив, як в рідкому стані так і в гранульованому,  а також догляд з комплексів препаратів фунгфцидів, інсектецидів та гербіцидів вибіркової дії.

Запорука успіху являється вчасне та рівномірне застосування препаратів. При використанні ручних засобів рівномірність внесення досягається шляхом розбивки території, системою міток та безпосередньо виконуючи роботу по них. Це займає досить багато часу та все одно не дає максимально очікуваний результат. Часто виникають моменти  де одні ділянки газону виглядають краще чим інші. Внаслідок швидкості обробки, людського фактору . Особливо це стосується великих площ …стадіони, галявини , гольф поля. 

Тому використання БПЛА для таких територій дає не лише кращий результат рівномірного внесення та врази зменшує сам час виконання роботи та зменшує об’єми застосовування препаратів. Та перед тим як обробляти Дроном потрібно також враховувати всі необхідні параметри погодних умов.

Переваги та недоліки використання БПЛА на СП об`єктах

Недоліки

Складність застосування БПЛА на малих ділянках чи в обмежених умовах простору.

Відповідна підготовка оператора. Обмежений спектр препаратів та вірна підготовка суміші.

Вартість самого БПЛА. 

Складність погодження в заселених середовищах та на приватних об’єктах.

Переваги

Це економність та ефективність застосування препаратів.

Швидкість та рівномірність внесення препарату.

Можливість обробляти крупноміри без застосування різних типів підйомників , можливість працювати вибірково з кожним елементом об’єкту.

Розширення діапазону своєї діяльності та професійний ріст!